Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis o informare meteorologică valabilă de luni, de la ora 10.30, până miercuri, la ora 21.00, aceasta vizând vreme călduroasă şi disconfort termic.
Astfel, vremea va fi călduroasă în majoritatea regiunilor, iar disconfortul termic va fi ridicat, mai ales în zona de câmpie din vestul, nord-vestul şi sudul ţării. Maximele termice vor fi cuprinse între 24 şi 34 de grade, cu cele mai mici valori în depresiuni şi în zonele cu instabilitate atmosferică accentuată, iar cele mai mari în nord-vestul şi sudul ţării.
Ultima oră
Decalajul de 3,6% nu e o veste bună. E motivul pentru care România nu vede problema
Anunț important pentru șoferi! Circulația de pe Valea Oltului va fi reluată pe ambele sensuri
Platforma digitală „Via DobroGetica” devine accesibilă publicului internațional. Conținutul este disponibil integral în limba engleză
Anunț CT BUS pentru cei care călăroresc pe linia 42
Luni, între orele 12.00 şi 21.00, va fi în vigoare o atenţionare Cod galben privind temperaturi deosebit de ridicate şi disconfort termic accentuat, pentru judeţele Satu Mare, Maramureş, Sălaj, Bistriţa-Năsăud, Mureş, Botoşani, Iaşi, Dolj, Olt, Teleorman, Giurgiu şi în cea mai mare parte a judeţului Cluj.
Potrivit meteorologilor, luni, în Maramureş, nordul şi centrul Transilvaniei, nord-estul Moldovei, sudul Olteniei, sud-vestul Munteniei se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată, disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge pragul critic de 80 de unităţi. Maximele termice vor fi cuprinse între 30 şi 34 de grade.

O altă atenţionare Cod galben va fi valabilă, luni, în acelaşi interval orar, dar se referă la instabilitate atmosferică şi averse însemnate cantitativ. Aceasta vizează judeţele Bihor, Sălaj, Cluj, Mureş, Harghita, Covasna, Braşov, Sibiu, Alba, Hunedoara, Arad, Timiş, Caraş-Severin, Mehedinţi, Gorj, Vâlcea, Argeş, Dolj, Olt şi parţial judeţele Dâmboviţa, Prahova şi Buzău.
În intervalul menţionat, la început în zona de munte, apoi în Banat, Crişana, Oltenia, cea mai mare parte a Transilvaniei şi nord-vestul Munteniei vor fi perioade cu instabilitate atmosferică ce se va manifesta prin averse torenţiale, frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului (viteze la rafală de 50…70 km/h) şi pe arii restrânse vijelii şi căderi de grindină de mici şi medii dimensiuni (1…3 cm). În intervale scurte de timp (1…3 ore) sau prin acumulare cantităţile de apă vor fi local de 15…25 l/mp şi pe arii restrânse vor depăşi 30…40 l/mp.

O altă atenţionare Cod galben, tot vizând instabilitate atmosferică şi averse însemnate cantitativ, a fost emisă pentru marţi, între orele 12.00 şi 21.00. Aceasta va viza judeţele Maramureş, Hunedoara, Caraş-Severin, Mehedinţi, Gorj, Vâlcea, Covasna şi zona de munte a judeţelor Suceava, Bistriţa-Năsăud, Neamţ, Mureş, Harghita, Bacău, Vrancea, Buzău, Braşov, Prahova, Dâmboviţa, Argeş, Sibiu, Alba, Cluj, Bihor, Arad şi Timiş.
În intervalul menţionat, în zona de munte, sudul Banatului, vestul şi nordul Olteniei vor fi perioade cu instabilitate atmosferică ce se va manifesta prin averse torenţiale, frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului (viteze la rafală de 50…70 km/h) şi pe arii restrânse vijelii şi căderi de grindină de mici şi medii dimensiuni (1…3 cm). În intervale scurte de timp (1…3 ore) sau prin acumulare cantităţile de apă vor fi local de 15…25 l/mp şi pe arii restrânse vor depăşi 30…40 l/mp.
Manifestări specifice instabilităţii atmosferice vor fi, pe arii restrânse, şi în restul ţării.








