Patru pacienți au primit o nouă șansă la viață după ce medicii au realizat transplanturi de ficat, rinichi și cornee, în urma unei prelevări de organe de la un pacient aflat în moarte cerebrală la Spitalul Clinic Județean de Urgență Bihor – Oradea.
Intervenția a fost posibilă după ce familia pacientului a acceptat donarea de organe, transformând o pierdere profundă într-un gest care a oferit speranță altor oameni aflați în așteptarea unui transplant.
Ultima oră
Momente de panică pe o plajă din Eforie! O fetiță de 8 ani a avut nevoie de intervenția salvamarilor și a echipajului SMURD
Elevii de liceu vor putea studia „Ora de GIS”. Ministerul Educației introduce un nou opțional axat pe tehnologie și analiză digitală
Temperaturi sufocante în Italia! Autoritățile au emis cod roșu de caniculă pentru 15 orașe
Farul Constanța a împrumutat un jucător de la FCSB
Agenția Națională de Transplant a transmis că echipa medicală din Oradea a realizat prelevarea organelor într-o operațiune complexă, care a presupus o coordonare rapidă între mai multe centre medicale.
„O nouă minune medicală a avut loc vineri la Oradea, unde generozitatea unei familii greu încercate a transformat o tragedie uriaşă într-o şansă la viaţă pentru mai mulţi români”, a transmis Agenția Națională de Transplant.
Ficatul prelevat a fost transplantat unui pacient la Institutul Clinic Fundeni, două transplanturi renale au fost realizate la Institutul Clinic de Urologie şi Transplant Renal, iar o intervenție de transplant de cornee a avut loc la Institutul Clinic de Urgențe Oftalmologice „Prof. dr. Mircea Olteanu”.
Pentru ca organele să ajungă la timp la beneficiari, transportul acestora a fost realizat în regim de urgență cu sprijinul unui elicopter al Inspectoratului General de Aviație.
„Această operaţiune complexă a fost posibilă datorită efortului extraordinar şi coordonării impecabile dintre echipa de ATI a spitalului din Oradea, responsabilă de menţinerea donatorului, şi echipele de chirurgi sosite din centrele de transplant”, a precizat Agenția Națională de Transplant.
Reprezentanții instituției au subliniat că succesul acestei intervenții depășește performanța medicală, fiind în primul rând rezultatul unui gest profund uman.
„Dincolo de efortul medical şi de precizia chirurgicală, reuşita de vineri este, înainte de toate, o dovadă profundă de umanitate”, a mai transmis Agenția Națională de Transplant.
Din echipa care a realizat prelevarea la Oradea au făcut parte dr. Ștefan Pataki, dr. Carmen Pantiș, Petru Cotrău – coordonator regional, dr. Oana Popa, dr. Robert Ambrus, precum și medicul curant dr. Marcuț Lavinia. Echipa a fost sprijinită de asistentele Pataki Emese, Pinta Viviana și Cheregi Aurelia.
Intervenția arată încă o dată importanța donării de organe și impactul pe care o decizie luată într-un moment extrem de dificil îl poate avea asupra altor vieți.







