Președintele Consiliului Județean Constanța, Florin Mitroi, a anunțat semnarea contractului pentru modernizarea Drumului Județean 393, pe tronsonul Techirghiol – Arsa, investiție finanțată prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny”.
Ultima oră
Nicușor Dan a transmis un mesaj de Ziua Independenței Ucrainei: „România va continua să fie alături de Ucraina”
Sute de pietoni amendați în Constanța pentru că au traversat neregulamentar
Ai mobilă veche de aruncat? Unde găsești săptămâna aceasta benele pentru deșeuri voluminoase, în Constanța
Două motoare de barcă furate din Suedia au ajuns la Jurilovca. Polițiștii de frontieră le-au găsit cu seriile modificate
Proiectul vizează reabilitarea și modernizarea a 23,541 kilometri de drum județean, pe traseul Techirghiol – Moșneni – Pecineaga – Arsa. Lucrările vor include lărgirea carosabilului, refacerea completă a structurii rutiere și amenajarea unor condiții moderne și sigure pentru participanții la trafic.
Potrivit președintelui CJ Constanța, investiția va contribui la creșterea siguranței rutiere, reducerea timpilor de deplasare și îmbunătățirea legăturilor dintre localitățile traversate.
„Fiecare kilometru de drum modernizat înseamnă mai multă siguranță, mai multă dezvoltare și mai mult respect pentru constănțeni. Infrastructura rutieră este o prioritate, iar aceste proiecte contribuie la dezvoltarea economică și la creșterea calității vieții în județ”, a transmis Florin Mitroi.
Modernizarea DJ 393 este una dintre investițiile de infrastructură aflate în derulare la nivelul județului Constanța și are ca obiectiv îmbunătățirea mobilității în zona de sud a județului.








