Performanță extraordinară pentru tenisul de masă constănțean! Bianca Mei-Roșu a cucerit titlul european la categoria U21 în proba de simplu, după o finală spectaculoasă disputată la BTarena din Cluj-Napoca.
Sportiva legitimată la LPS „Nicolae Rotaru” și CSM Constanța a avut o evoluție remarcabilă și a învins-o în ultimul act pe slovena Sara Tokic, în cinci seturi.
Ultima oră
România, între furtuni și caniculă. Meteorologii anunță cod galben în mai multe județe – HARTĂ
Lucrare programată în zona centrală a Constanței! Mai multe zone rămân fără apă timp de 14 ore
Învestirea Guvernului Veștea. Şedinţa comună a celor două Camere are loc de la 21.30
Europa se confruntă cu un val de căldură. Școli închise și trenuri suspendate în mai multe țări, Franța restricționează consumul de alcool
Bianca s-a impus cu scorul de 4-1, pe seturi 11-8, 11-8, 5-11, 13-11, 13-11, confirmând încă o dată că se află printre cele mai valoroase tinere jucătoare ale Europei.
Imediat după victoria din finală, sportiva constănțeană și-a sărbătorit succesul alături de antrenoarea sa, Anamaria Sebe.
Un palmares impresionant la nivel european
Noul titlu continental vine după o serie de rezultate de excepție. Bianca Mei-Roșu este deja campioană europeană U19 la simplu, performanță obținută în 2024, și are în palmares două titluri europene U21 la dublu, cucerite în 2023 și 2024.
La competiția de la Cluj-Napoca, constănțeanca a reușit un parcurs de excepție și la proba de dublu, unde a obținut medalia de argint alături de ucraineanca Veronika Matiunina.
Cele două au fost învinse în finală de perechea poloneză formată din Anna Brzyska și Zuzanna Wielgos, scor 1-3.
Rezultatul de la Cluj confirmă ascensiunea Biancăi Mei-Roșu, una dintre cele mai promițătoare sportive ale generației sale.
Felicitări, Bianca! Felicitări antrenorilor și tuturor celor care au contribuit la această performanță! Constanța și România au din nou motive de mândrie!







