Comandamentul Central al Statelor Unite (CENTCOM) a anunțat finalizarea celei de-a 13-a nopți consecutive de atacuri asupra unor ținte din Iran, în cadrul operațiunilor desfășurate pentru reducerea amenințărilor la adresa navigației comerciale din regiune.
Potrivit unui comunicat al CENTCOM, ultimele lovituri au durat peste două ore și au vizat centre de comandă militară, depozite de drone, rețele de comunicații, puncte de supraveghere a coastelor și capacități maritime.
Ultima oră
Miruţă, despre drona doborâtă în Buzău: Eforturile din ultima perioadă dau roade. România trebuie să investească în apărarea aeriană şi în modernizarea Armatei
Dronă doborâtă în spațiul aerian al României. Anunțul MApN
Avarie majoră pe bulevardul 1 Mai. Mai multe străzi au rămas fără apă
Percheziții în Constanța la un fals medic estetician. O femeie este acuzată că ar fi efectuat intervenții fără autorizație
„CENTCOM a vizat centre de comandă militară iraniene, depozite de drone, rețele de comunicații, puncte de supraveghere a coastelor și capacități maritime, pentru a diminua și mai mult amenințarea pe care Iranul o reprezintă pentru navigatorii civili și navele comerciale care tranzitează Strâmtoarea Ormuz”, se arată în comunicatul citat de Reuters.
În contextul escaladării tensiunilor, președintele american Donald Trump a declarat că Statele Unite vor aplica o „pedeapsă militară majoră” Iranului și aliaților săi Houthi, după atacurile revendicate de rebelii yemeni asupra a două petroliere saudite în Marea Roșie.
Totodată, presa de stat iraniană a relatat că mai multe explozii au fost auzite în orașul Ahvaz, situat în sudul Iranului. Anterior, Donald Trump afirmase că analizează posibilitatea lansării unui atac de amploare împotriva Iranului, precizând că o decizie finală nu fusese încă luată.
Pe fondul intensificării conflictului, autoritățile iraniene au avertizat că orice atac asupra infrastructurii strategice a țării va primi un răspuns, inclusiv prin vizarea unor instalații energetice și economice din regiune.
Convențiile de la Geneva din 1949 interzic atacurile asupra obiectivelor indispensabile populației civile, iar mai mulți experți în drept internațional au avertizat că lovirea unor astfel de infrastructuri ar putea constitui crime de război.
Situația din regiune rămâne extrem de tensionată, iar evoluțiile sunt monitorizate îndeaproape de comunitatea internațională.







