Selecționerul Argentinei, Lionel Scaloni, consideră că temperaturile ridicate și pauzele de hidratare introduse la Cupa Mondială 2026 pot influența desfășurarea meciurilor și pot crea avantaje pentru formațiile considerate outsider.
Antrenorul campioanei mondiale a vorbit despre surprizele apărute în debutul turneului final, înaintea partidei dintre Argentina și Austria, programată luni, în Arlington, o suburbie situată la vest de Dallas.
Ultima oră
Premierul britanic Keir Starmer și-a dat demisia
România, între furtuni și caniculă. Meteorologii anunță cod galben în mai multe județe – HARTĂ
Lucrare programată în zona centrală a Constanței! Mai multe zone rămân fără apă timp de 14 ore
Învestirea Guvernului Veștea. Şedinţa comună a celor două Camere are loc de la 21.30
„La această Cupă Mondială vedem că nu mai există meciuri ușoare”, a declarat Scaloni în cadrul unei conferințe de presă.
Tehnicianul argentinian a explicat că faza grupelor a fost mereu dificilă, însă condițiile speciale ale turneului din America de Nord pot accentua diferențele dintre echipe.
Potrivit lui Scaloni, căldura și opririle de joc pentru hidratare pot schimba ritmul partidelor.
„Condițiile, căldura și întreruperile constante ale jocului pot ajuta de fapt echipa considerată mai slabă, pentru că are timp să se refacă. Acest lucru nu exista înainte”, a spus selecționerul Argentinei.
Totuși, Scaloni este convins că favoritele își vor reveni pe parcursul competiției.
„În ceea ce privește surprizele, cred că echipele mari vor livra în cele din urmă”, a adăugat acesta.
Argentina vine după un debut spectaculos
Argentina a început turneul cu o victorie clară, scor 3-0 împotriva Algeriei. Succesul a fost adus de o evoluție remarcabilă a căpitanului Lionel Messi, autor al unui hat-trick.
Alte favorite au avut însă parte de rezultate mai puțin așteptate. Spania a remizat cu Capul Verde, scor 0-0, iar Portugalia a încheiat la egalitate partida cu Republica Democrată Congo, scor 1-1.
Scaloni laudă adversara
Pentru Argentina urmează duelul cu Austria, formație care a debutat cu o victorie în fața Iordaniei, scor 3-1.
Selecționerul sud-american a avertizat că adversara are calități importante.
„Austria are jucători foarte buni. Este o echipă cu pressing puternic și un stil de joc direct. Am văzut că este un adversar de care trebuie să ținem cont”, a precizat Lionel Scaloni.







