Autoritățile din județul Constanța au anunțat reluarea lucrărilor la Teatrul de Vară din stațiunea Mamaia, după emiterea ordinului de începere și finalizarea etapelor administrative necesare continuării proiectului.
Potrivit reprezentanților Consiliului Județean Constanța, au fost aprobate și lucrările suplimentare identificate pe parcursul execuției, acestea urmând să fie integrate în proiect fără a afecta desfășurarea etapelor deja realizate.
Ultima oră
Control OPC la Lidl Năvodari: Igienă precară, nereguli grave și amendă de 95.000 lei
Comuna Saraiu investește în energie verde: parc fotovoltaic pentru autoconsum și independență energetică
Subiectele și baremul la Matematică de la Evaluarea Națională 2026, publicate de Ministerul Educației
Cămașa românească, readusă la viață la Constanța. Expoziție dedicată tradiției și meșteșugului popular
Oficialii spun că obiectivul este ca intervențiile să fie realizate într-un ritm susținut, însă calendarul inițial a fost decalat în urma suspendării lucrărilor pe perioada procedurii de licitație, care a durat aproximativ cinci luni.
În ceea ce privește organizarea Festivalului Mamaia, autoritățile consideră că revenirea evenimentului în incinta Teatrului de Vară în acest an este puțin probabilă, însă există estimări că acest lucru ar putea fi posibil începând cu anul viitor, după finalizarea lucrărilor.
Proiectul rămâne unul important pentru infrastructura culturală a stațiunii Mamaia, urmând să fie monitorizat pe parcursul implementării.







