Breaking
George Simion: AUR nu votează Guvernul Veștea. Ne-am bucura să existe un premier AURCum să ne ferim de caniculă. Sfaturi de la Ministerul Sănătății care vă pot ajuta să faceți față temperaturilor extremeNicușor Constantinescu rămâne în libertate. Instanța a prelungit cu încă un an întreruperea executării pedepseiNoi etape ale lucrărilor pentru modernizarea iluminatului publicRomeo Lungu, propus la Ministerul Dezvoltării, a primit aviz negativ în Parlament. AUR nu a participat la votVrei o carieră pe mare? Fregata „Regele Ferdinand” caută noi membri ai echipajuluiS-a încheiat operațiunea de recuperare a marinarilor dispăruți în tragedia din Portul Midia. Trupul ultimului membru al echipajului a fost găsitRazie de amploare în județul Constanța. Peste 2.500 de șoferi au fost testați pentru alcool: 11 s-au ales cu dosar penalEVALUARE NAȚIONALĂ 2026. Subiectele au apărut online la scurt timp după începerea probei la Limba românăDecalajul de 3,6% nu e o veste bună. E motivul pentru care România nu vede problemaAnunț important pentru șoferi! Circulația de pe Valea Oltului va fi reluată pe ambele sensuriPlatforma digitală „Via DobroGetica” devine accesibilă publicului internațional. Conținutul este disponibil integral în limba englezăAnunț CT BUS pentru cei care călăroresc pe linia 42Premierul britanic Keir Starmer și-a dat demisiaRomânia, între furtuni și caniculă. Meteorologii anunță cod galben în mai multe județe – HARTĂGeorge Simion: AUR nu votează Guvernul Veștea. Ne-am bucura să existe un premier AURCum să ne ferim de caniculă. Sfaturi de la Ministerul Sănătății care vă pot ajuta să faceți față temperaturilor extremeNicușor Constantinescu rămâne în libertate. Instanța a prelungit cu încă un an întreruperea executării pedepseiNoi etape ale lucrărilor pentru modernizarea iluminatului publicRomeo Lungu, propus la Ministerul Dezvoltării, a primit aviz negativ în Parlament. AUR nu a participat la votVrei o carieră pe mare? Fregata „Regele Ferdinand” caută noi membri ai echipajuluiS-a încheiat operațiunea de recuperare a marinarilor dispăruți în tragedia din Portul Midia. Trupul ultimului membru al echipajului a fost găsitRazie de amploare în județul Constanța. Peste 2.500 de șoferi au fost testați pentru alcool: 11 s-au ales cu dosar penalEVALUARE NAȚIONALĂ 2026. Subiectele au apărut online la scurt timp după începerea probei la Limba românăDecalajul de 3,6% nu e o veste bună. E motivul pentru care România nu vede problemaAnunț important pentru șoferi! Circulația de pe Valea Oltului va fi reluată pe ambele sensuriPlatforma digitală „Via DobroGetica” devine accesibilă publicului internațional. Conținutul este disponibil integral în limba englezăAnunț CT BUS pentru cei care călăroresc pe linia 42Premierul britanic Keir Starmer și-a dat demisiaRomânia, între furtuni și caniculă. Meteorologii anunță cod galben în mai multe județe – HARTĂGeorge Simion: AUR nu votează Guvernul Veștea. Ne-am bucura să existe un premier AURCum să ne ferim de caniculă. Sfaturi de la Ministerul Sănătății care vă pot ajuta să faceți față temperaturilor extremeNicușor Constantinescu rămâne în libertate. Instanța a prelungit cu încă un an întreruperea executării pedepseiNoi etape ale lucrărilor pentru modernizarea iluminatului publicRomeo Lungu, propus la Ministerul Dezvoltării, a primit aviz negativ în Parlament. AUR nu a participat la votVrei o carieră pe mare? Fregata „Regele Ferdinand” caută noi membri ai echipajuluiS-a încheiat operațiunea de recuperare a marinarilor dispăruți în tragedia din Portul Midia. Trupul ultimului membru al echipajului a fost găsitRazie de amploare în județul Constanța. Peste 2.500 de șoferi au fost testați pentru alcool: 11 s-au ales cu dosar penalEVALUARE NAȚIONALĂ 2026. Subiectele au apărut online la scurt timp după începerea probei la Limba românăDecalajul de 3,6% nu e o veste bună. E motivul pentru care România nu vede problemaAnunț important pentru șoferi! Circulația de pe Valea Oltului va fi reluată pe ambele sensuriPlatforma digitală „Via DobroGetica” devine accesibilă publicului internațional. Conținutul este disponibil integral în limba englezăAnunț CT BUS pentru cei care călăroresc pe linia 42Premierul britanic Keir Starmer și-a dat demisiaRomânia, între furtuni și caniculă. Meteorologii anunță cod galben în mai multe județe – HARTĂ
Breaking

Miniștrii PSD și-au dat demisia din Guvern

Redacția Dotto

Redacția Dotto

Autor

Actualizat: 23 aprilie 2026 la 14:36
Miniștrii PSD și-au dat demisia din Guvern – Breaking | DOTTO TV

Susții jurnalismul independent din Constanța

Redirecționează 3,5% din impozitul pe venit.

Descoperă cum →

Miniștrii PSD și-au dat demisia în urmă cu puțin timp.

Aceștia nu au participat astăzi nici la ședința de Guvern.

La finalul ședinței, purtătorul de cuvânt al Guvernului, Ioana Dogioiu, a declarat că premierul Ilie Bolojan a mulţumit miniştrilor susţinuţi de PSD care nu au fost prezenţi la şedinţa de Guvern, în special vicepremierului Marian Neacşu.

”La finalul şedinţei de guvern, premierul Ilie Bolojan a ţinut să le mulţumească miniştrilor susţinuţi de Partidul Social-Democrat, care nu au fost prezenţi la şedinţă, a subliniat faptul că aceasta a fost o muncă de echipă. Tot ceea ce s-a realizat în cele 10 luni, cu bune, cu, rele, a fost o muncă de echipă foarte importantă, la care fiecare şi-a adus contribuţia şi pentru care, sigur, fiecare are partea lui de responsabilitate. Mulțumiri speciale au fost pentru domnul vicepremier Marian Neacșu pentru felul în care a înțeles să colaboreze cu premierul și cu echipa guvernamentală în această perioadă.”, a spus purtătorul de cuvânt al Guvernului, Ioana Dogioiu, după şedinţa Executivului.

”Procedura legală, pentru că numai de ea vă pot vorbi în acest moment, este că după ce aceste demisii vor fi depuse şi înregistrate la Cancelaria premierului, în momentul în care le vom vedea, împreună cu propunerile de interimari, vor fi trimise la Palatul Cotroceni, la Preşedinţia României, în vederea emiterii aprobării şi emiterii decretelor de revocare, respectiv numirea în funcţia de interimari, după care guvernul îşi continuă activitatea normală, este ceea ce a subliniat şi premierul la finalul şedinţei de guvern.

PSD a anunţat că ”demisiile miniştrilor PSD marchează iniţierea schimbării cerute de o largă majoritate a cetăţenilor români”.

PSD precizează că demisiile miniştrilor social-democraţi reprezintă ”actul politic prin care a fost formalizată decizia partidului de a retrage sprijinul politic prim-ministrului Ilie Bolojan”.

”Din acest moment, premierul nu mai are sprijinul unei majorităţi parlamentare, ceea ce înseamnă că nu mai are legitimitatea democratică de a exercita funcţia de conducere a Guvernului României. Potrivit Constituţiei, niciun grup şi nicio persoană nu pot exercita suveranitatea naţională în nume propriu, contrar voinţei parlamentare majoritare, rezultate în urma alegerilor libere şi democratice”, spun social-democraţii.

PSD mai arată că ”menţinerea în fruntea unui guvern nefuncţional, lipsit de o majoritate parlamentară, constituie o abordare profund iresponsabilă, cu implicaţii negative asupra economiei naţionale”.

”Retragerea miniştrilor PSD nu reprezintă o abandonare a guvernării, ci un act prin care este iniţiată schimbarea cerută de o largă majoritate a cetăţenilor români. Recesiunea, inflaţia, prăbuşirea consumului şi a producţiei impun o astfel de schimbare! Ar fi fost iresponsabil să continuăm pe aceeaşi cale care s-a dovedit greşită, mai ales în contextul geopolitic în care ne aflăm”, spune PSD în comunicat.

PSD anunţă că este pregătit să participe la formarea unui nou guvern pro-european şi să susţină un premier, politic sau tehnocrat, care să fie receptiv la problemele cetăţenilor şi care să aibă capacitatea de a colabora cu partidele care îi asigură majoritatea parlamentară.

”Până la formarea unui nou guvern, PSD va asigura sprijinul parlamentar pentru adoptarea actelor normative necesare în derularea proiectelor cu finanţare europeană”, arată formaţiunea.

De asemenea, miniştrii demisionari ai PSD îşi vor îndeplini atribuţiile guvernamentale, până la finalizarea procedurilor legale, care se încheie prin publicarea în Monitorul Oficial a decretului prezidenţial privind vacantarea funcţiilor. În această perioadă, miniştrii PSD nu vor mai participa la şedinţele de guvern, dar îşi vor delega reprezentarea către secretarii de stat desemnaţi de celelalte partide din Coaliţia de guvernare.

DT

DOTTO TV

Ajungeți la audiența din Constanța și Dobrogea

Distribuie articolul

Articole înrudite

Miniștrii PSD și-au dat demisia din Guvern | DOTTO TV | DOTTO TV