Liderul PSD, Sorin Grindeanu, în calitate de președinte al Camerei Deputaților, a sesizat Curtea Constituțională, solicitând constatarea unui conflict juridic de natură constituțională între Guvern și Parlament, în legătură cu Ordonanța de Urgență privind investițiile din programul SAFE.
Grindeanu susține că Executivul ar fi adoptat și publicat OUG 38/2026 după ce fusese demis prin moțiune de cenzură, moment din care, potrivit acestuia, Guvernul mai avea doar atribuții de administrare curentă și nu mai putea emite acte cu caracter legislativ.
Ultima oră
Accident pe Autostrada Soarelui. Patru autoturisme implicate într-o coliziune
Primăria Constanța reamintește obligațiile proprietarilor de câini. Microciparea și sterilizarea, măsuri esențiale pentru reducerea abandonului
Avarie RAJA pe Aleea Daliei, din Constanța. Sunt afectați locuitorii din zona Casa de Cultură
Un nou front de lucru va fi deschis pe strada Adamclisi, în cartierul Tomis Nord
În documentul transmis CCR, liderul PSD afirmă că ordonanța ar fi fost adoptată într-un interval în care Guvernul nu mai avea competențe de legiferare și că unele prevederi vizau domenii deja aflate în procedură parlamentară.
Acesta consideră că adoptarea și publicarea actului normativ în perioada 5–8 mai 2026 reprezintă „un abuz de drept public”.
Guvernul a transmis însă că reintroducerea ordonanței pe ordinea de zi a fost o procedură formală, determinată de avizul ulterior al Consiliului Legislativ, și nu o nouă adoptare a actului normativ.







