“Nu te vom uita, Luce!”. Așa a sărbătorit Galatasaray ziua în care se împlinesc 24 de ani de la titlul din 2002 câştigat cu Mircea Lucescu la conducerea tehnică.
Echipa din Istanbul a postat pe Facebook un mesaj şi imagini cu momentul istoric:
Ultima oră
Lovitură a Poliției Constanța: Jucării contrafăcute de peste 700.000 euro, confiscate
Schimb de spioni: Moldova dă la schimb un trădător de top
Turul Dobrogei 2026 revine în calendarul competițional. Restricții de circulație în municipiul Constanța
Parlamentul European îi ridică imunitatea Dianei Șoșoacă
“AZI ÎN ISTORIE | 28.04.2002
Kocaelispor 0-2 Galatasaray
Galatasaray, prima echipă din Turcia cu 5 stele, a câştigat al 15-lea titlu de campioană alături de antrenorul nostru de neuitat, Mircea Lucescu, devenind astfel prima echipă din Turcia cu 3 stele!
Nu te vom uita, Luce…”
Mircea Lucescu a încetat din viaţă la 7 aprilie, la vârsta de 80 de ani. El a condus ultimul său meci în 26 martie, când naţionala României a fost învinsă de Turcia în barajul pentru Cupa Mondială. Lucescu a antrenat echipa Galatasaray în perioada 2000-2002. A câştigat cu aceasta Supercupa Europei în 2000 şi campionatul Turciei în 2002.
Mircea Lucescu, cel mai mare antrenor al României, a fost înmormântat. Răzvan Lucescu, dărâmat în fața sicriului: „A fost tatăl meu. A iubit România din toate rărunchiurile lui”









