Inspectorii Direcției Generale Antifraudă Fiscală (DGAF) din cadrul Agenției Naționale de Administrare Fiscală (ANAF) au identificat un mecanism de evaziune fiscală la o societate din domeniul serviciilor de pază și protecție, care ar fi produs un prejudiciu de peste 15,43 milioane de lei bugetului de stat.
Potrivit ANAF, compania, care avea aproximativ 250 de salariați, ar fi declarat prin formularul D112 un număr mult mai mic de ore lucrate față de activitatea desfășurată în realitate și față de prevederile contractelor individuale de muncă.
Ultima oră
Accidente rutiere înscenate cu mașini de lux și împrumuturi cu dobândă. Percheziții într-un dosar complex la Constanța
Criză în PNL! Adrian Veștea ia în calcul candidatura la șefia formațiunii, Bolojan cere să fie exclus din partid
Percheziții la Constanța într-un dosar de trafic internațional de droguri de mare risc. Trei persoane au fost arestate preventiv
ANRE anunță că se ieftinește gazul de la 1 iulie
În urma verificărilor, inspectorii antifraudă au stabilit că aproximativ 350.000 de ore de muncă nu ar fi fost declarate, iar pentru acestea nu ar fi fost achitate obligațiile fiscale aferente.
ANAF susține că societatea ar fi utilizat și o rețea de firme controlate de aceleași persoane, prin intermediul cărora ar fi fost emise facturi pentru servicii fără conținut economic real. Scopul mecanismului ar fi fost reducerea artificială a taxelor datorate, respectiv a TVA-ului și a impozitului pe profit.
„Dimensiunea fraudei este cu atât mai semnificativă cu cât, într-o perioadă în care numărul angajaților a crescut accelerat, ajungând la aproximativ 250 de salariați, obligațiile fiscale declarate și plătite au rămas la un nivel necorespunzător activității desfășurate”, a transmis ANAF.
În cadrul controlului, inspectorii au mai constatat că sumele încasate din activitatea comercială ar fi fost urmate de retrageri importante de numerar de la ATM-uri. O parte dintre fonduri ar fi fost folosită în scopuri personale și pentru plata unor venituri care nu ar fi fost evidențiate legal.
Reprezentanții societății ar fi încercat, potrivit ANAF, să întârzie verificările prin neprezentarea unor documente solicitate și prin lipsa unor răspunsuri la solicitările inspectorilor. Pentru stabilirea situației reale, DGAF a folosit și informații din bazele de date ale ANAF, inclusiv sistemul RO e-Factura.
Aspectele constatate vor fi transmise organelor de urmărire penală competente, în vederea continuării verificărilor, recuperării prejudiciului și stabilirii responsabilităților.
ANAF atrage atenția că neplata contribuțiilor sociale poate afecta drepturile angajaților privind pensia, serviciile medicale și alte beneficii sociale.







