Discuțiile maraton de 21 de ore dintre Statele Unite și Iran s-au încheiat fără un acord, marcând un moment crucial în dinamica relațiilor din Orientul Mijlociu. Fostul negociator al Departamentului de Stat pentru Orientul Mijlociu, Aaron David Miller, a oferit o perspectivă clară asupra eșecului.
Ultima oră
Dr. Laura Predoi, psiholog clinician se alătură MindCare/MedLife Constanța
Lovitură uriașă pentru Temu: Comisia Europeană a amendat platforma cu 200 de milioane de euro
Armata Română cumpără drone de 30,7 milioane de euro prin programul SAFE
Festivalul Artelor Marțiale ajunge în Piața Ovidiu. Demonstrații spectaculoase și lecții deschise pentru constănțeni
Potrivit lui Miller, iranienii dețin în prezent „mai multe atuuri decât americanii”, o realitate care le-a influențat semnificativ poziția la masa negocierilor. El a subliniat că Iranul nu dă semne de grabă în a face concesii, adoptând un ritm strategic.
Printre atuurile enumerate de expert se numără menținerea uraniului puternic îmbogățit și transformarea geografiei într-o armă prin controlul efectiv al Strâmtorii Ormuz. De asemenea, supraviețuirea regimului politic și capacitatea dovedită de a submina securitatea regională sunt factori care consolidează puterea de negociere a Iranului.
Miller a mers mai departe, sugerând că Iranul ar prefera să riște o nouă serie de atacuri militare din partea Statelor Unite și a Israelului, decât să iasă din negocieri fără un avantaj substanțial.
Pe de altă parte, televiziunea de stat iraniană (Irib) a atribuit eșecul negocierilor „cererilor nerezonabile” ale Statelor Unite. Delegația iraniană a afirmat că a apărat interesele naționale, dar inițiativele sale au fost blocate de partea americană.
Vicepreședintele american JD Vance a confirmat lipsa unui acord, anunțând că se întoarce în Statele Unite după ce a prezentat o „ofertă finală și cea mai bună posibilă”.
Vance a precizat că propunerea americană rămâne valabilă și că decizia de a o accepta aparține acum părții iraniene.







