Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o atenționare Cod galben de instabilitate atmosferică, valabilă miercuri, 8 iulie, în intervalul orar 12:00 – 23:00, pentru cea mai mare parte a țării.
Ultima oră
Anchetă după întâlnirea dintre șefa CCR și Ilie Bolojan
Aparatul de zbor căutat de MApN ar fi fost găsit în Vrancea. Alertă cu o dronă prăbușită într-un nuc: localnicii au fost evacuați pe o rază de 300 de metri
Femeie bătută în cort, la Vama Veche. Polițiști acuzați că nu au intervenit pentru că li se termina tura – IPJ a deschis o anchetă
Iranul avertizează din nou Bulgaria să nu permită folosirea teritoriului său pentru atacuri
Potrivit meteorologilor, sunt așteptate intensificări ale vântului și vijelii, cu rafale ce vor atinge, în general, 50–70 km/h, iar izolat vor depăși 80 km/h.
Pe lângă vântul puternic, vremea va deveni instabilă, fiind prognozate averse torențiale, descărcări electrice și căderi de grindină de mici și medii dimensiuni, cu diametrul cuprins între 1 și 3 centimetri.
În intervale scurte, de una până la trei ore, cantitățile de apă vor ajunge la 15–20 l/mp, iar izolat pot depăși 30–40 l/mp, existând riscul acumulării rapide de apă în zonele vulnerabile.
Meteorologii recomandă populației să urmărească actualizările prognozelor meteo, să evite deplasările în timpul furtunilor și să ia măsuri de protecție în cazul intensificărilor puternice ale vântului.









