Cristina Mihaela Schipor, fost director al Direcției de Sănătate Publică Constanța, a atacat în justiție ordinul de demitere emis de Ministerul Sănătății, acțiunea fiind înregistrată pe 10 noiembrie 2025. Primul termen în dosar este programat pe 11 decembrie.
Demiterea a fost anunțată după tragedia de la Armonia Hospital, unde o femeie de 29 de ani a murit după naștere. Ministerul a reproșat DSP Constanța pentru emiterea autorizațiilor fără verificări corespunzătoare. Raportul final a fost transmis și către DNA pentru evaluarea unor eventuale fapte penale.
Ultima oră
Flavius Stoican, noul antrenor al Farului!
13 apr., 12:54
Șofer băut, prins de poliție după ce s-a răsturnat cu un triciclu în Mamaia și a fugit
13 apr., 12:26
Este oficial, Ianis Zicu nu mai este este antrenorul Farului
13 apr., 12:12
Vârsta nu aduce mereu înțelepciune în trafic! Prins cu 0,88 mg/l alcool în Constanța
13 apr., 12:04
Clinica a transmis că dispune de autorizație sanitară valabilă, secția ATI este complet funcțională, iar pacienta a fost transferată la Spitalul Județean după o intervenție chirurgicală de urgență. Reprezentanții spitalului și-au exprimat condoleanțe familiei și au subliniat profesionalismul echipei medicale.








