Acum 38 de ani, în această zi, arheologii constănțeni făceau o descoperire care avea să marcheze definitiv istoria Dobrogei: Mormântul Pictat de tip Hypogeu de la Tomis, unul dintre cele mai bine conservate monumente funerare romane din România.
Un moment care a schimbat felul în care privim orașul antic și perioada în care creștinismul începea să redeseneze lumea Imperiului Roman, în timpul lui Constantin cel Mare.
Ultima oră
Nicuşor Dan: Întâlnirea de astăzi cu Maia Sandu, o dovadă în plus a apropierii dintre România şi Republica Moldova şi a relaţiei noastre speciale
Două turiste au mutat o dronă cu explozibil înainte să ajungă geniștii, descoperită în Olimp
Premieră medicală la Londra! O operație pe creier, asistată de inteligența artificială, a salvat vederea unui pacient
Când lectura pleacă la drum: cum a arătat primul Silent Reading Party într-un tren din România
Astăzi, acea poveste prinde din nou contur. Cu ajutorul inteligenței artificiale, au fost recreate imagini din Tomisul de acum aproape 1.700 de ani: străzi animate, atmosfera unui port prosper, imperiul în plină transformare și, simbolic, clipa în care un artist anonim picta, în liniștea subterană, pereții unuia dintre cele mai spectaculoase morminte descoperite la noi.
Despre acest reper arheologic major pentru Constanța și pentru patrimoniul național vorbim în continuare cu cercetătorul Radu Petru.








